Jelenlegi hely

"Hogy könnyebb legyen a terhük" - Magyar anyák segítik a menekülteket

Néhány budapesti anyuka ötlete nyomán országos hordozóeszköz-gyűjtés indult a Facebookon a babával utazó menekültek segítésére. Az Imami kérdéseire Ihász Tímea, ötletgazda válaszolt.

Miről is szól pontosan ez a kezdeményezés? Honnan jött az ötlet?

Az ötlet onnan indult, hogy hátibabával (háton hordozott babával – a szerk.) kimentem a Keletibe szendvicseket osztani, és odajött egy anyuka (azóta tudom, hogy pakisztáni) és megkérdezte, hogy a sáljával hogy lehet felkötni a babát. Nagyon kedves volt és nagyon szépen beszélt angolul. Elvittem neki egy kendőmet, és ezt megosztottam egy hordozós csoportban a Facebookon.

Két nagyon lelkes és segítő szándékú anyuka, Mia es Kata ezen felbuzdulva létrehozott egy Fb csoportot, és elkezdték meghívni az anyukákat, akik lelkesen jöttek is. Én is csatlakoztam. A kezdeményezés lelke ez a két anyuka, és meg ketten segítenek nekünk.

 

Hogyan történik az eszközök gyűjtése, átadása?

A gyűjtés úgy alakult, hogy megkértük az anyukákat, hogy ha van felesleges hordozóeszközük, azt dobják be a közösbe, vagy vigyék ki személyesen, de egy-két esetet leszámítva olyan sok felesleges hurci nem akadt, helyette annál többen akartak kendőt venni akár egyedül, akár felesbe, és sok anyuka jelentkezett, hogy szívesen karikásítana is, így a hosszú kendők karikássá változtak. Elkezdtek gyűlni az eszközök, így érett egy próba osztás, tervben volt/van egy tábori kör, meg az is, hogy pályaudvarokon is adjunk a kisgyermekes anyukáknak. Így szerveződött az első osztás.

Éreztük, hogy szükségünk lesz "profi" segítségre is, megkerestük a Migration Aid-et, hogy adjanak támogatást, tapasztalatcsere és tolmács formájában. Nagyon segítőkész és nyitott szervezet, segítettek mindenben. A hordozó osztás és kötés tanítás legfontosabb része az volt, hogy „szót értsünk” az anyukákkal, ebben két tolmács volt a segítségünkre, nélkülük semmire se mentünk volna. Ők magyarázták el, mi is ez az eszköz és azt is, hogy kell használni, mi pedig a saját babáinkon és az ő babáikon mutogattuk a használatot.

Hogyan fogadták az érintett édesanyák az adományokat? Könnyen megbarátkoznak velük, tudják azokat használni?

Voltak nyitott és kevésbé nyitott anyukák, de ez természetes. A csatos hordozók és a mei tai-k kelendőbbek voltak a kendőknél, de így is nagyon sok hordozó gazdára/gyermekre talált, amivel jelentősen könnyebbé vált a kisgyermekes családok utazása. Biztos, hogy nem egyszeri alkalom volt, hogy lesz meg több osztás!

 

Hol, hogyan lehet a kezdeményezéshez csatlakozni?

Én mindenkit csak biztatni tudok, hogy akár személyesen, akár rajtunk keresztül, ha segíteni szeretne, akkor küldje el vagy menjen ki: nagyon kedves emberek ők is, tele aggodalommal, féltéssel a gyermekeik felé, és szeretettel mások iránt, nem éreztem semmi különbséget köztünk, sőt a játszótéren a gyermekeink együtt is játszottak.

A Facebook-csoporthoz itt csatlakozhatsz!

 

Köszönjük az interjút!


 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Az idő mindig kevés, de 20 percet szánhatunk az egészséges, frissen készült ételre! Saláta, lepény, leves és egy desszert is jutott a végére ajánlónknak.
Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Ugrás az oldal tetejére