Jelenlegi hely

Mennyi kalóriát égetünk el a szoptatással – lehetséges a fogyás szoptatás mellett is?

Kalóriák. Kilók. Jajj…. Mintha egy nőnek nem lenne elég kihívás a szülés utáni helyzet. A baba fogadása körül nem kicsi az aggodalom, és valljuk be, ha már nincs elég időnk pihenni, pár falat csokoládé csodákra képes! Megoszlanak a vélemények a szülés utáni fogyás szükségességéről, de előbb-utóbb törődni kell azokkal az extra kilókkal, amit felszedünk míg a kicsi cseperedik.


Fotó: Freepik (illusztráció)

Van rá lehetőség, hogy a szoptatás mellett napi 3-500 kalóriát elégess egy óra fárasztó munkával a futópadon miután a kicsi végre elaludt.  De hogyan tudod elveszíteni a nemkívánatos kilókat úgy, hogy ne éhezz, ne legyél túlterhelt, ne kelljen azon törnöd a fejed, hogy azt a pici időt, amit pihenéssel tölthetnél inkább edzésre kéne szánni és emellett a tejtermelés is működjön?

Na ez már nem könnyű, de megéri!

Mennyi extra kalóriára van szükség a szoptatáshoz?

Kevés olyan nő van, aki szülés után visszanyeri eredeti testsúlyát, általában mindig marad valamennyi, és ahány gyerek, mindig annyival több….

A rossz hír, hogy szoptatás alatt is meg kell gondolnunk, mit eszünk.

Sokszor halljuk azokat a megjegyzéseket, hogy ’úgyis csak rövid ideig szoptatok, vagy ’a baba javára válik minden amit megeszek, vagy ’majd lefogyok ha már nem szoptatok’. Valljuk be, minden nő hiú, szeretnénk jól kinézni, így ezek csak kifogások, mert bokros teendőink mellett nehéz odafigyelni még arra is, hogy helyesen táplálkozzunk.

A szoptatás során kb. napi 3000 kalóriára van szüksége egy nőnek. Ha fogyni szeretnél nem diétáznod kell, mert rossz irányba befolyásolja a tej minőségét és a szervezeted működését is, hanem meg kell értened, hogy használja fel a tested az ételt, amit megettél.

A fizika törvényei szerint a bevitt kalória és a feldolgozott kalória különbsége a fogyás vagy hízás, függetlenül attól, hogy mit ettünk. Ez azonban nem teljesen igaz. A szervezet különbözőképpen dolgozza fel a különböző ételeket, ezért kerülni kell a tápanyagban szegény, feldolgozott élelmiszereket, főleg a cukrot.

Alapjában véve a sok cukor fogyasztására a szervezetünk úgy reagál, hogy még többet kíván belőle. A csokoládé evés után egy ideig úgy érzed, hogy nem vagy éhes, majd rájössz, hogy újabb adag édességre vágysz. Ha ehhez hozzáteszed, hogy a baba miatt valószínűleg nem aludtál eleget, nincs energiád főzni, csak valami gyorsan összedobható ebédre vágysz, nem is csoda, ha a kilók egyre gyarapszanak.

Hogyan csökkentsük súlyunkat a szoptatás alatt?

Van megoldás arra, hogy éhezés és diéta nélkül karcsúsodj, míg a kisbaba napról-napra hízik.

Törődj azzal, hogy mit eszel! Ne éhezz, válogasd meg az ételeidet. Csak jó minőségű, teljes értékű táplálékot fogyassz!


Fotó:Freepik (illusztráció)

Íme néhány tipp, amivel csökkentheted a súlyod szoptatás mellet:

  1. A legegyszerűbb, amit megtehetsz, hogy ha szomjas vagy csak vizet vagy ízesítetlen teát iszol
  2. Tartsd magad távol a feldolgozott élelmiszerektől, a gyorséttermi kajától és a bolti félkész termékektől
  3. Ne édesítsd agyon az ételeidet, italaidat – próbáld megszüntetni a cukorfogyasztással járó ördögi kört. Hozzá lehet szokni a cukor nélküli kávéhoz, teához, csak el kell kezdeni. Ha te mégis azok közé tartozol, aki nem tud lemondani az édes ízekről, akkor válassz jó minőségű édesítőszert
  4. Tanulj meg főzni és szánj rá időt – így ellenőrizni tudod, hogy mit eszel, és bármikor elkészítheted kedvenceidet. Mindig friss alapanyagokat használj, kerüld a konzervet! A hagyományos házi tészta helyett vásárolj durum tésztát
  5. Tervezd meg, hogy mit főzöl másnap, és vedd meg előre az alapanyagokat amire szükséged lesz
  6. Váltsd le a fehér kenyeret valamilyen barna kenyérre, amit szívesen megeszel.
  7. Messziről kerüld el a pékségek süteményes polcait, vagy ha közelebb mész, rögtön jusson eszedbe, hogy az élvezeti értéke nem akkora, mint a kalória értéke
  8. Egyél többször naponta, és csak cukor mentes, jó minőségű ételt
  9. Keresd meg a neten azokat az irigylésre méltóan ügyes anyukákat, akiktől megtanulhatod, hogy tudsz otthon, baba mellet úgy tornázni, hogy még élvezed is
  10. Ne felejtsd el, hogy regenerálódni nem csak alvással lehet! Egy megfelelően megválasztott fél vagy egy óra sportolás felér több óra alvással


Fotó: Freepik (illusztráció)

A szoptatás alatti fogyás nem is annyira nehéz!

A súlycsökkenés nem arról szól, hogy nekivágunk a legtrendibb diétának, hanem meg kell változtatni az étkezési és sportolási szokásainkat. Ne várd, hogy az első hónap után minden szembejövő észreveszi a változást és te elmesélheted, hogy milyen keményen dolgozol érte, de hidd el, eljön a pillanat, amikor csak a vak nem látja, hogy jobban nézel ki, mint szülés előtt!

Ne feledd, ahhoz, hogy elérd a célod, keményen kell dolgoznod. Célszerű minden nap előre megtervezni, hogy másnap mit fogsz enni. A diéta halála a spontaneitás. Ha akkor kezdesz el gondolkodni, hogy milyen egészéges étellel verhetnéd el az éhséged, amikor már korog a gyomrod, akkor valószínűleg megeszed az első dolgot, ami a hűtőben eléd kerül, és ez ritkán szokott egy finom, friss, gőzölgő otthon főtt étel lenni!

Hidd el, megéri belevágni, frissebb, egészségesebb, magabiztosabb leszel és sokkal több türelmed lesz leküzdeni a gyereknevelés nehézségeit!

Sok-sok kitartást kíván hozzá a BinOla csapata!

- Olasz Adrienn Binola Babakellék kölcsönző 

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Ugrás az oldal tetejére