Országos cél hogy minél gyorsabban átállhassunk a körforgásos gazdaságra, amelyben egyre kevesebb termék válik hulladékká, a képződő hulladék pedig a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosul újra – közölte a környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkár.
Milyen változások várnak ránk 2024 januárjától?
Év elejétől kötelező visszaváltási díjas rendszer működik majd Magyarországon, amely hozzájárul ahhoz, hogy néhány év alatt sikerüljön elérni a PET-palackok 90 százalékos visszaváltási arányát.
2024 év elejétől indul a biohulladék széles körű, vagyis a konyhai zöldhulladékot és élelmiszer-hulladékot is magában foglaló elkülönített gyűjtése.
Hova és mit vihetünk vissza?
2024. első napjától visszaválthatóvá válnak a Magyarországon forgalomba kerülő fém, műanyag és üveg italcsomagok – maximum 3 literes kiszerelésig.
Az új rendszerben kizárólag a 2024. január 1. után forgalomba hozott palackok, amelyeken a visszaváltási logó szerepel, válthatóak vissza. A forgalmazókat nyár közepéig kötelezték jelenlegi, vissza nem váltható készletük lecserélésére. A logó nélküli palackokat nem lehet visszaváltani.
További részletekért kattints ide!
Hogyan gyűjtjük majd a konyhai zöldhulladékot januártól?
A december 14-i Magyar Közlönyben megjelent 559/2023. (XII. 14.) kormányrendelet rögzíti a háztartásokban képződő konyhai zöldhulladék elkülönített gyűjtési rendszerét.
Az érintett háztartások az erre a célra rendszeresített „hulladékgyűjtő edényzetben” gyűjthetik a háztartásokban képződő konyhai zöldhulladékot.
Milyen hulladékot jelent is ez pontosan?
Nyers zöldség- és gyümölcsmaradék, kávézacc, teafű, fűszerek, gyógynövények, tojáshéj, a konyhai élelmiszer-hulladékot azaz hulladékká vált konyhai ételt és élelmiszert.
Ezek, illetve az ehhez hasonló anyagok ugyanis amellett, hogy nem komposztálhatóak, károsíthatják a hasznosítást végző gépeket.
Mikor kezdődik az új rendszerben zajló hulladékgyűjtés?
A MOHU közleménye szerint két ütemben tervezi bevezetni a háztartási biohulladék szelektív gyűjtését.
A MOHU első ütemben 2024. januárjától 14 városban indítja el ezt a szolgáltatást:
Ki viszi el a biohulladékot és miben?
A gyűjtésre szolgáló hulladékgyűjtő edényzetet, valamint a biohulladék átvételét, gyűjtését és elszállítását a MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. biztosítja. Elsősorban házhoz menő gyűjtést vezet be, de emellett lehetőség lesz a biohulladékot a kijelölt hulladékgyűjtő pontokon, és a későbbiekben a hulladékgyűjtő udvaron is leadni.
Első körben a MOHU 188 000 darab 5 literes gyűjtőedényt és 14 524 darab 120 literes kukát biztosít a megfelelő elkülönített gyűjtés érdekében. A házhoz menő gyűjtés 2024-ben 460 000 embert érint.
Az edényzet kiosztását a szolgáltatók januártól márciusig tervezik a szolgáltatók, ezután 45 napon belül megkezdik a biohulladék begyűjtését.
Hetente hordják, havonta mossák majd a kukákat
A háztartási 5 literes kukák használata nem lesz kötelező (ha valaki már otthoni saját dobozba gyűjtötte a zöldséghéjakat, folytathatja abban), de ha valaki regisztrál, akkor megkaphatja ezt a külön erre a célra legyártott bioszemetest, ami – ahogy a 120 literes barna kukák is – gumigyűrűvel záródik, hogy a szag ne jöjjön ki, illetve a rovarok, rágcsálók ne menjenek rá.
A 120 literes barna kukákat Budapesten és a nagyvárosokban heti kétszer, a kisebb vidéki városokban heti egyszer viszik majd el azok a kukásautók, amik most a kommunális szemetet is elszállítják.
A bomlással járó rossz szagok megelőzésére, illetve kezelésére a nagy kukákat havi egyszer kimossák majd a szolgáltatók, de a társasházaknak is van erre lehetőségük, illetve a kötelezettség a jogszabály szerint a lakosokat terheli.
A tapasztalatok alapján elképzelhető, hogy később sűrítik majd a kukamosásokat, de egyelőre még nincsenek olyan kifolyás- és szagmentes kukásautóik, amik mosnának és ürítenek is, de jövőre szeretnének ilyeneket is beszerezni.
A kerti zöldhulladék átvétele az eddigi megszokott rend szerint folytatódik.
A közleményben felhívták a figyelmet arra, hogy Magyarországon 2010 óta az újrafeldolgozott hulladék aránya több mint kétszeresére nőtt, és ezután még tovább emelkedhet a hulladékok gyűjtési és hasznosítási aránya. Ez növeli a hulladékokból előállított másodnyersanyagok kínálatát, mérsékli az elsődleges nyersanyagok felhasználását, ezáltal segíti a jogellenes hulladéklerakás és hulladékelhagyás visszaszorítását, valamint csökkenti a környezeti terheket – olvasható a közleményben.
ADL - Debrecenimami
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges