Jelenlegi hely

Hamvazószerda, a nagyböjt kezdete

Hamvazószerda keresztény ünnep, a farsangi időszak utáni első nap. Ezen a napon kezdődik a Húsvét előtti 40 napos böjt, a Szent Negyvennap, a Nagyböjt. 

Március 31-től, Húsvét vasárnaptól visszaszámolva (a vasárnapokat levonva - az Úr napján nincs böjtölés) a negyven napos nagyböjt 2024-ben február 14-én szerdán kezdődik.


Kép forrása: Szentkut.hu

A hamuval hintés ősi keresztény szertartás, melyben bűnbánatuk jeleként az őskeresztények hamuval szórták meg fejüket.

Hamvazószerdán és azt követő vasárnap a katolikus pap megszentelt hamuval (előző évi virágvasárnapi körmeneten használt barka hamuja) keresztet rajzol a hívek homlokára és ezt mondja: "Emlékezzél ember, hogy por vagy és porrá leszel!" vagy  „Tartsatok bűnbánatot és higgyetek az Evangéliumban”.

II. Orbán pápa rendelte el 1901-ben ben, hogy a papok minden keresztény homlokát hamuval kenjék meg ezen a napon, ez a szokás a katolikusoknál mindmáig fennmaradt. A hamvaztatás az elmúlást és a bűnbánatot jelképezi. 

Hamvazószerda és nagypéntek szigorú böjti nap a keresztények körében, melynek betartását 14 éves kortól kéri az egyház. Ezeken a napokon tilos húst enni, napi háromszori étkezés engedélyezett, egyszer lehet bőségesen étkezni. A hústól való tartózkodás a nagyböjti időszakban a pénteki napokra is vonatkozik.

Hogy jön ki a 40 napos böjt, amikor Hamvazószerda és Húsvét között több, mint 40 nap van?

Hamvazószerda mozgó ünnep, - minden évben más napra esik a kezdete és a vége. Húsvétot a tavaszi napéjegyenlőséget (március 21.) követő holdtölte utáni vasárnap ünnepeljük, innen visszaszámolva, és a vasárnapokat kihagyva jön ki a 40 nap. A vasárnapok böjttiltó napok, azokat nem számoljuk, nem részei a 40 napos böjtnek. A XI. századtól lett  hamvazószerda a nagyböjt kezdete.

Régen igyekeztek, hogy hamvazószerdáig elfogyasszák a farsangi időszakból maradt, főként zsíros ételeket. Nagyböjtben nem főztek zsírral, húst és zsíros ételeket nem ettek. Tilos volt a hangoskodás, mulatozás, így ebben az időszakban esküvőt sem tartottak. 

A nagyböjt a keresztények számára lehetőség a változásra, a megbocsátásra, lelki elmélyülésre, bűnbánatra, az imádságra, a szegények segítésére, felkészülés a megváltás örömünnepére.


Forrás: Magyar Katolikus Egyház, Wikipédia


M. Andi - Monorimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Ugrás az oldal tetejére