Egy éve alakult a – 12 éves múltra visszatekintő - Otthon Segítünk Alapítvány ceglédi csoportja. Az önkéntesekkel dolgozó civil szervezet kisgyermekes családoknak nyújt különböző segítséget.
Milyen segítséget kell ez alatt érteni?
Elsősorban az otthoni háztartási, illetve a gyermek körüli teendők szervezésében, ellátásában segítünk a kisgyermekes szülőknek – válaszolt Kraiss Ildikó a helyi szervező. Mindenkinek olyan segítséget nyújtunk, amire szüksége van. Ha például kavarni kell a rántást, miközben felsír a pici, vagy beállít a szerelő, mikor éppen az etetés zajlik, át tudjuk venni valamelyik feladatot. Aki nem tudja egyedül levinni a játszótérre a két-három kicsijét, azzal elmegyünk sétálni. Akire „rádőlnek” a játékok, annak segítünk rendbe rakni vagy szelektálni azokat. Azt látjuk, hogy nagyon vágynak a mamák egy tapasztaltabb felnőttel folytatott beszélgetésre is. Egy a lényeg: együtt csinálunk mindent! S bár anyagiakban konkrétan nem tudunk segíteni, tehát pénzt mi sem adhatunk, de szociális és karitatív szervezetekhez el tudjuk irányítani a rászorulókat. Nagyon fontos jellemzőnk, hogy önkéntesként végezzük a tevékenységünket, térítés nélkül, ingyen megyünk a családokhoz, csak kérniük kell. Az alapítványunk pályázatokból és az adók 1 százalékából tartja fent magát.
- Kik fordulnak segítségért hozzátok?
- Elsősorban azoknak a kisgyermekes családoknak jelent sokat a segítségünk, akik nem számíthatnak senkire, akik ilyenkor kicsit elbizonytalanodnak, de nem sokkal többre van szükségük, mint hogy valaki megerősítse őket abban: nincsenek egyedül, és képesek a gyereknevelésre. Magyarországon nem divat dicsérni, pedig a pozitív megerősítés csodákra képes.
- És a „segítők” kik? Nekik megvan a megfelelő tapasztalatuk vagy felkészültségük az ilyen helyzetek megoldására?
- Csak olyanok dolgozhatnak velünk, akik maguk is szülők, tehát saját tapasztalattal rendelkeznek a gyereknevelés terén. Vissza tudnak gondolni arra, milyen nehézségeket éltek át a kicsi gyermek mellett. És még nekik is egy 40 órás felkészítő tanfolyamon kell részt venniük, mielőtt kiközvetítjük őket a családokhoz.
- Mennyi ideig segíthetnek egy-egy családban?
- A helyzettől függően legkevesebb 3, de legfeljebb 12 hónapig tarthat kapcsolatot egy önkéntes a családdal. Ez idő alatt egyszer egy héten találkoznak, nagyjából három órára. Ebbe kell belesűríteni az adódó feladatokat . Ha a heti egy alkalom nem elég, akkor inkább több segítő is megy a hét különböző napjain.
- Bármilyen család jelentkezhet a szervezetnél?
- A feltétel csupán az, hogy legalább egy 6 évesnél fiatalabb gyermek legyen a családban. Két felkérést szoktunk visszautasítani: ha bébiszittert, illetve, ha bejárónőt keresnek, viszont szívesen rakunk rendet együtt a mamával, illetve a gyermekekkel. Vagyis az a célunk, hogy megmutassunk néhány módszert, amelyekkel kezelni lehet a felmerülő problémákat. Így egy idő után már nélkülünk is boldogulnak.
- Jelenleg hány családnak segítenek Cegléden?
- Most három otthonban vagyunk jelen, de várjuk további családok jelentkezését. Akinek szüksége van ránk, hívhat engem a 06-20-291-8295-es telefonszámon, vagy értesíthet a kraissildi@gmail.com címen. Továbbá szívesen vesszük azok jelentkezését is, akik önkéntesek szeretnének lenni, januárban indítjuk a következő önkéntes felkészítő tanfolyamot Cegléden. S aki további részletekre kíváncsi, az látogasson el a www.otthonsegitunk.hu honlapra.
Kraiss Ildikó