Jelenlegi hely

Haverok, buli, szalmonella?

Végre nyakunkon a nagybetűs NYÁR, vele együtt pedig a nyaralás és egyéb szabadidős elfoglaltságok, ezek velejárója, hogy sokszor büfékből és egyéb vendéglátó egységekből származó fogásokkal tömi meg a hasát a család. A médiában gyakran hallunk szalmonella-fertőzésről, cikkünk segít, hogyan ismerhetjük fel, illetve előzhetjük meg.

A kórokozó: a Salmonella baktériumnemzetségbe két faj (S. enterica és S. bongori) valamint hat alfaj tartozik, megjelenésüket tekintve egyenes pálcikák, többségüket csillók borítják, azaz mozgásra képesek.

A tünetek: a Salmonella enterica különböző alfajai különböző betegségeket okozhatnak: hastífusz, szepszissel (vérmérgezéssel) járó forma, heveny bél- és gyomorhurut (ez utóbbit tartja számon a köznyelv szalmonellózisként, szalmonella-fertőzésként). A kórokozó mindenesetben szájon át, vagyis fertőzött étellel, itallal jut be a szervezetbe és a széklettel ürül. A fertőzés bármikor felütheti a fejét, de bakteriális eredetből kifolyólag a nyári meleg növeli a kockázatot!

A hastífusz (más néven typhoid vagy enterális láz) jellemzően rossz higiénés viszonyok közt terjed, a fejlődő országokban gyakori. Magas lázzal, tudatzavarral, bőrkiütéssel jár. Sokat utazók és veszélyeztetettek számára (pl. csatornatisztítók) elérhető a védőoltás.

A szepszissel járó formát olyan alfajok okozzák, melyek könnyen bejutnak a vérkeringésbe, így elérhetik és megtelepedhetnek a szervezet bármely pontján, pl. ízületekben, tüdőben, lépben, vesében, májban, erek falában, sérült szívbillentyűn, csecsemők agyhártyáján. A fertőzés tünete lehet magas láz vagy kórosan alacsony testhőmérséklet, hidegrázás, szapora légzés, csökkent vizeletmennyiség, bőrkiütések, alacsony vérnyomás, aluszékonyság.

A három típus közül hazánkban a szalmonellózis van jelen, évente 10-12 ezer esetet jelentenek be. A szennyezett élelmiszer elfogyasztása után 8-48 órával jelentkezhet hányinger, hányás, hasmenés, hasi görcs, izomfájdalom, magas láz vagy hidegrázás, ritkán véres széklet. A szalmonellózist okozó alfaj az erős gyomorsavnak köszönhetően ritkán jut be a vérkeringésbe. A diagnózist széklettenyésztéssel állítják fel. Ha nincs szövődmény, a betegség 3-5 nap alatt elmúlik, fontos a folyadékpótlás, láz- és hányáscsillapítók, görcsoldók, hasmenés elleni szerek használata, antibiotikumos kezelés nem szükséges. Ha a tünetek elmúltak, a betegek egy része tünetmentes hordozóvá válhat, emiatt igazolt szalmonella-fertőzés után a betegnek három negatív székletmintát kell produkálnia, mielőtt újra közösségbe megy!

Megelőzés: otthonunkban a nyári melegben a szokásosnál is jobban figyeljünk oda az edények, evőeszközök, konyhapultok, asztal tisztaságára, illetve a nyersanyagok megfelelő tárolására, tisztítására. Fontos továbbá a „vizes blokkok” fertőtlenítése és a gyakori kézmosás! Utazás közben, főleg idegen országban igyekezzünk palackozott italokat venni! Kerüljük a nyers tojással készült, és/vagy hosszan tárolt ételeket, mosatlan, nyers zöldségeket, gyümölcsöket, a pasztőrözetlen tejet! A fertőzés hátterében általában a higiénés szabályok és a konyhatechnikai előírások megszegése áll.

 

Írta: Kerekesné Tóth Boglárka, tudományos segédmunkatárs (Debrecenimami)
Debreceni Egyetem, Általános Orvostudományi Kar, Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére