Jelenlegi hely

Alkohol a gyermek­gyógyszerekben

A beteg gyermekek szülei aggódnak a gyermekük egészségéért és a minél hamarabb szeretnék gyógyultan látni a csemetéjüket. Sok szülő mégis visszariad attól, hogy a (kis)gyermekének beadja azt, az orvos által rendelt gyógyszert, aminek az összetevői között alkohol is szerepel.

Be merjék egyáltalán adni a gyereknek ezt az „ördögtől való” szert? Ilyen módon hozzászokhat a gyermek az alkoholhoz? Nem árt ez a mennyiség a gyermek fejlődő szervezetének? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel gyakran találkozni a gyógyszertárakban.

Nem ritka, hogy egyes gyógyszerkészítmények alkoholt is tartalmaznak. Jellemző lehet ez a köptető hatású kanalasokra, néhány vaspótló patikaszerre, illetve pár, cseppszámra adagolt oldatra. A készítmények alkoholtartalma a gyógyszerek stabilitását, hatásosságát biztosító összetevő. Sok esetben a gyógynövények hatóanyagainak kivonására alkalmaznak alkoholt a patikaszerekben.
 

Ebben a mennyiségben a gyereknek sem árt

Az alkoholtartalom miatt a szülők aggódnak, azonban a szakemberek megnyugtatnak. Az alkoholos készítmények előírásszerű alkalmazása általában elhanyagolhatóan kis mennyiségű alkoholt juttat a (kis)gyermek szervezetébe, ami semmiféle maradandó károsodást, hozzászokást nem okoz.

A lényeg az, hogy egyetlen dózissal mennyi alkohol jut a gyermek szervezetébe. Hiába tartalmaz egy patikaszer akár 40 % alkoholt is, ha az adagolás során „csak” 10 cseppet kell bevenni belőle. A 10 csepp kb. 0,5 g-nak felel meg, ami 0,2 g alkoholt tartalmaz. Az összehasonlítás kedvéért: a gyümölcslevek vagy akár a pékáruk is tartalmaznak kismennyiségű alkoholt. 100 g almalében is mintegy 0,4 g alkohol található, ami épp a duplája a példában számított, és gyógyszerrel a szervezetbe jutott alkohol-mennyiségnek.

A két-három éves, egészséges kisgyermekek mája már jól működik, és képes az alkohol bontására is. Egy óra alatt testtömegkilogrammonként mintegy 0,25 g alkoholt képes lebontani a gyermek szervezete, ez például egy 16 kg-os hároméves gyermeknél (16 x 0,25 = 4) 4 g alkoholt jelent.

Íratlan szabály: amennyiben a gyógyszer egy adagja 3,0 gramm alkoholnál többet tartalmaz, azt nem ajánlott a gyermeknek adni!

 

Mit tegyen a szülő?

  • az informáltság megnyugtató: a készítmények gyógyszertári vásárlásakor/kiváltásakor beszélje meg a gyógyszerésszel, hogy tartalmaz-e alkoholt a készítmény, és ha igen, akkor mennyit

  • minden esetben közölje a gyógyszerésszel, hogy hány éves és hány kg-os gyermeknekváltja ki a gyógyszert

  • ha fenntartásai vannak a készítménnyel szemben, kérdezze meg a gyógyszerészt, hogy van-e alkoholmentes kezelési alternatíva

  • a készítmények alkalmazáskor ügyeljen az előírásszerű, pontos adagolásra, az orvos és a gyógyszerész utasításainak a követésére

 

Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére