Jelenlegi hely

Gyógyszerek és étrend-kiegészítők kismamáknak – vannak mellékhatásaik is?

A várandósság hónapjai alatt vannak olyan, kismamáknak készült, gyakran, már-már rutinszerűen szedett készítmények, amik a fejlődő embrió/magzat és a kismama egészségét egyaránt szolgálják. Példaként említhető, hogy a kismamák egy része már a fogantatást megelőzően is szed folsavat is tartalmazó vitamin- és nyomelem-készítményt.

Továbbá vannak olyan várandóssággal összefüggő panaszok, pl. vashiány, has keményedése, terhességi hányinger, hányás, amik a kismamák egy jelentős csoportjára jellemzők. Ezeken a kellemetlenségeken megfelelően megválasztott szerekkel, például vaspótló készítményekkel, plusz magnézium- vagy B6-vitamin adagolással lehet segíteni.

Az említett szerek túlnyomó részt vény nélkül vásárolhatók meg a gyógyszertárakban. Több évtizede használt összetevőkkel rendelkező készítményekről van szó, amelyeknek a hatóanyagai, a bennük lévő ásványi anyagok és vitaminok előírásszerű adagolás esetén semmiféle káros hatást nem fejtenek ki sem a fejlődő embrióra/magzatra, sem a leendő anyukára.

Mégis, az alkalmazás heteiben, hónapjaiban enyhe mellékhatások fellépésével számolni lehet. Ez nem kell, hogy megijessze a kismamákat, és nem kell, hogy emiatt esetleg abbahagyja a kismama a gyógyszerek, étrend-kiegészítők szedését. Épp ellenkezőleg: az esetleges mellékhatások ismerete hozzájárulhat ahhoz, hogy a kismama várandósan a fellépő mellékhatások ellen, és problémamentes legyen a babavárási időszak.

Nézzük, hogy az egyes vitaminok, étrend-kiegészítők szedésekor mivel lehet számolni:
 

B-vitamin bevitel

Számos vitamin- és nyomelem-készítmény tartalmaz egy- vagy többféle B-vitamint (B1, B2, B6, B9, B12 stb.). Ezek a vitaminok a legkülönfélébb anyagcsere-folyamatokhoz, az idegrendszer működéséhez szükségesek.

 
  • Szedésükkor ritkán túlérzékenységi (allergiás) reakció fordulhat elő, pl. tiamin (B1-vitamin) érzékenység.
  • A B2-vitamin (más néven riboflavin) a vizeletet erős sárga színűre festheti.
  • A B9-vitaminként is emlegetett folsav a velőcsőzáródási rendellenességek megelőzésében játszik kulcsszerepet, minden kismama vitamin- és nyomelem-készítmény elengedhetetlen összetevője. Mellékhatások (pl. alvászavar, hányinger, hasi feszülés, puffadás, rossz szájíz stb.) csak nagy adagok szedése esetén fordulhatnak elő, ez azonban nem jellemző a várandóság alatti folsav-pótlásra.

 

Magnéziumpótlás

  • Az izmok (pl. lábikra) görcsbe rándulása, a méhfalnak a görcsös összehúzódása, az enyhe stressz, feszültség magnézium-bevitellel orvosolható.
  • A magnéziumpótló filmtabletták, rágótabletták, illetve ivóoldatok sajátos mellékhatása a székletlágyító, nagyobb dózisoknál hasmenést okozó mellékhatás.
  • Ez a „mellékhatás” a gyakran székrekedéssel küzdő kismamák esetén általában egyáltalán nem zavaró.

 

Vaspótlás

  • A kismamák vasigénye magasabb, mint a nem várandós nőké, és ez sok esetben plusz vasbevitelt tesz szükségessé,- főleg, ha a laboratóriumi vizsgálatok, a vérkép alapján ezt a kezelőorvos is így találja.
  • Vaskészítmények szedésekor a vas-sók fémes íze és a következményesen rossz szájíz, mint mellékhatás, sokakat zavar: ez a kellemetlenség a délelőtti órákban – a reggelit kb. 2 órával követően – de már ismét üres gyomorra történő bevétellel némileg tompítható.
  • Előfordulhat, hogy fekete színű lesz a széklet, ez a vas-terápia ártalmatlan velejárója.
  • Gyakori, hogy a vaskészítményt szedő kismama székrekedést tapasztal, vagy a már egyébként is fennálló székelési nehézségein ront a vaspótlók szedése. Az állapot javítására iktasson be lekvárokat, aszalt gyümölcsöket az étrendjébe a kismama!

 

Halolaj

  • A második trimesztertől, a legújabb kutatások alapján érdemes többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag halolajat is szedni a kismamáknak.
  • Nagyobb adagok tartós szedése esetén ritkán gyomor-bélrendszeri tünetek (pl. enyhe hasmenés, halszagú lehelet) jelentkezhetnek. Ezek egyébként ugyanazok a panaszok, mint amik egy bőséges halvacsora után is jelentkeznének.

 

 

Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
Ugrás az oldal tetejére