Jelenlegi hely

Haverok, buli, szalmonella?

Végre nyakunkon a nagybetűs NYÁR, vele együtt pedig a nyaralás és egyéb szabadidős elfoglaltságok, ezek velejárója, hogy sokszor büfékből és egyéb vendéglátó egységekből származó fogásokkal tömi meg a hasát a család. A médiában gyakran hallunk szalmonella-fertőzésről, cikkünk segít, hogyan ismerhetjük fel, illetve előzhetjük meg.

A kórokozó: a Salmonella baktériumnemzetségbe két faj (S. enterica és S. bongori) valamint hat alfaj tartozik, megjelenésüket tekintve egyenes pálcikák, többségüket csillók borítják, azaz mozgásra képesek.

A tünetek: a Salmonella enterica különböző alfajai különböző betegségeket okozhatnak: hastífusz, szepszissel (vérmérgezéssel) járó forma, heveny bél- és gyomorhurut (ez utóbbit tartja számon a köznyelv szalmonellózisként, szalmonella-fertőzésként). A kórokozó mindenesetben szájon át, vagyis fertőzött étellel, itallal jut be a szervezetbe és a széklettel ürül. A fertőzés bármikor felütheti a fejét, de bakteriális eredetből kifolyólag a nyári meleg növeli a kockázatot!

A hastífusz (más néven typhoid vagy enterális láz) jellemzően rossz higiénés viszonyok közt terjed, a fejlődő országokban gyakori. Magas lázzal, tudatzavarral, bőrkiütéssel jár. Sokat utazók és veszélyeztetettek számára (pl. csatornatisztítók) elérhető a védőoltás.

A szepszissel járó formát olyan alfajok okozzák, melyek könnyen bejutnak a vérkeringésbe, így elérhetik és megtelepedhetnek a szervezet bármely pontján, pl. ízületekben, tüdőben, lépben, vesében, májban, erek falában, sérült szívbillentyűn, csecsemők agyhártyáján. A fertőzés tünete lehet magas láz vagy kórosan alacsony testhőmérséklet, hidegrázás, szapora légzés, csökkent vizeletmennyiség, bőrkiütések, alacsony vérnyomás, aluszékonyság.

A három típus közül hazánkban a szalmonellózis van jelen, évente 10-12 ezer esetet jelentenek be. A szennyezett élelmiszer elfogyasztása után 8-48 órával jelentkezhet hányinger, hányás, hasmenés, hasi görcs, izomfájdalom, magas láz vagy hidegrázás, ritkán véres széklet. A szalmonellózist okozó alfaj az erős gyomorsavnak köszönhetően ritkán jut be a vérkeringésbe. A diagnózist széklettenyésztéssel állítják fel. Ha nincs szövődmény, a betegség 3-5 nap alatt elmúlik, fontos a folyadékpótlás, láz- és hányáscsillapítók, görcsoldók, hasmenés elleni szerek használata, antibiotikumos kezelés nem szükséges. Ha a tünetek elmúltak, a betegek egy része tünetmentes hordozóvá válhat, emiatt igazolt szalmonella-fertőzés után a betegnek három negatív székletmintát kell produkálnia, mielőtt újra közösségbe megy!

Megelőzés: otthonunkban a nyári melegben a szokásosnál is jobban figyeljünk oda az edények, evőeszközök, konyhapultok, asztal tisztaságára, illetve a nyersanyagok megfelelő tárolására, tisztítására. Fontos továbbá a „vizes blokkok” fertőtlenítése és a gyakori kézmosás! Utazás közben, főleg idegen országban igyekezzünk palackozott italokat venni! Kerüljük a nyers tojással készült, és/vagy hosszan tárolt ételeket, mosatlan, nyers zöldségeket, gyümölcsöket, a pasztőrözetlen tejet! A fertőzés hátterében általában a higiénés szabályok és a konyhatechnikai előírások megszegése áll.

 

Írta: Kerekesné Tóth Boglárka, tudományos segédmunkatárs (Debrecenimami)
Debreceni Egyetem, Általános Orvostudományi Kar, Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan töltsük az Apák napját? 5+1 tuti ötlet

Hogyan töltsük az Apák napját? 5+1 tuti ötlet

Mindjárt itt az Apák napja! Magyarországon az Apák napját június harmadik vasárnapján tartjuk, idén június 16-ra esik. Ez az a nap, amikor végre a kedves édesapák is kapnak egy kis figyelmet és törődést, rukkoljunk hát elő valami emlékezetessel! Hiszen megérdemlik, hogy ezen a napon kicsit lazítsanak és jól érezzék magukat. Ha egy kis inspirációra van szükséged, íme 5+1 tuti ötlet, hogyan töltsétek el ezt a napot.
Újdonság: Tesz-Vesz város lakói asztalhoz ülnek

Újdonság: Tesz-Vesz város lakói asztalhoz ülnek

Mókás könyv az étkezésről a 105 éve született Richard Scarry rajzaival.
Mit is adjunk évzáróra a tanár néninek?

Mit is adjunk évzáróra a tanár néninek?

Csakis olyat, amit Te magad is elfogadnál! Belegondoltál már, mit jelenthet neki hazacipelni 3 tálcát az osztály nevével feliratozvam 2 vázát és számtalan bögrét minden évben? 
Önállóan olvasna a gyermekem, de milyen könyvet válasszak neki?

Önállóan olvasna a gyermekem, de milyen könyvet válasszak neki?

Az olvasás maga, a titkok és kalandok világába való repülés. De hogy repüljön egy, az olvasást most kezdő gyerek? Különlegesen szerkesztett könyvekkel segíthetünk nekik. Segítünk a választásban!
Ugrás az oldal tetejére